Ares Devre Örnekleri – Tasarım alanına yol(track) çizilmesi

Ares Devre Örnekleri – Bilgisayar Destekli Uygulamalar -Ares Devre Örnekleri – Tasarım alanına yol(track) çizilmesi, Ares programını kullarak uygulama geliştirmek, örnek devreler hazırlamak, baskı devre hazırlamak

UYGULAMA1 : ÇİZİM (TASARIM-ÇALIŞMA) ALANINA TRACK (YOL) ÇİZİLMESİ

İŞLEM BASAMAKLARI :

1. Çizim alanında bulunan komponentler arasında yapılan bağlantılara (çizgilere ya da hatlara) track denir. Track’ ler baskılı devre (PCB) şemalarında, bir veya daha fazla elemanın pinini birbirlerine bağlamak için kullanılır. Track’ler baskılı devre uygulaması esnasında (yani çizim plakete aktarılırken) bakır hatlara dönüşmektedir. Track çizilmesinde aşağıdaki işlem basamakları uygulanmalıdır:

Durum çubuğunun sol tarafında bulunan ve Şekil 1.1’ de gösterilen kutu aracılığıyla çizim yapılacak kat (yüzey) seçilir. Şu an bizim için uygun olan kat “Bottom Copper” (Alt bakır yüzey) katıdır, bu nedenle bu katı seçiniz.

Ares Devre Örnekleri                 ares Tasarım alanına yol(track) çizilmesi

Şekil 1.1 : Çizim yüzeyi(kat) ‘ nin   Şekil 1.2 : İstenilen genişlikteki
seçilmesi Track’in seçilmesi

Tasarım alanına yol(track) çizilmesi

2. Tasarım araç çubuğunda bulunan ve Şekil 1.2 ‘ de gösterilen Track yerleştirme ve düzenleme düğmesine basınız. Kullanıcı kütüphanesi kısmına baktığınızda çizim alanında kullanabileceğiniz “Traces” yani track’ler listelenir.

3. Fare göstergesini istenilen track’in üzerine götürünüz ve sol tuş ile iki kere tıklayınız. Bunu yapmamızın nedeni istediğimiz track’in özelliklerini görmek içindir. Default’ a çift tıkladığınızda Şekil 1.3 , T50 track’ ının üzerine çift tıkladığınızda Şekil 1.4’ de verilen
pencereler karşınıza gelecek ve bu track’ın genişliğini göreceksiniz. Bu pencerelerden anlaşılacağı gibi; T50 track’ ı 50 th, T90 track’ı 90 th vb. yani her bir track ‘ın ismi aynı zamanda genişliğini göstermektedir. (1 inch = 1000 th ve 1 inch=2.54cm)

izleme stilini düzenle Ares Devre Örnekleri izleme stili özellikleri

Şekil 1.3: Default track özellikleri Şekil 1.4 : T50 track özellikleri

Şekil 1.2 ‘ de gösterilen “ Traces ” bölümünden T50 track ‘ ını seçiniz ve fare göstergesini çizim alanı üzerine götürünüz. Şekil 1.5 ‘ de gösterildiği gibi, track’ ı çizmeye başlayacağınız noktaya fare göstergesini getirip, sol tıklayınız. Daha sonra fare göstergesini çizimini bitirmeyi düşündüğünüz yere doğru sürükleyiniz; bitirmek istediğiniz yere geldiğinizde önce sol tuşa sonra sağ tuşa basıp bırakınız.

Şekil 1.5 ‘ de gördüğünüz gibi 50 th genişliğinde bir track, çizim alanına çizilmiş oldu.

track-cizimi-Başlama Ares Devre Örnekleri track-cizimi-BITIS

Şekil 1.5 : Track çizimine başlanması ve sonlandırılması

5. Bu işlemler sonucunda çizim alanımızda mavi renkli ve 50 th genişliğinde bir track oluşmuştur. Bu track’in mavi olmasının sebebi ise Track’ın çizildiği katın “ Bottom Copper ” ( Alt bakır yüzey) olmasıdır. Şekil 1.5 ‘ de görüldüğü gibi, “Bottom Copper ” yüzeyine çizilen Track’lar mavi rengi alacaktır. Yani track “ Top Copper ” (Üst bakır) yüzeyine çizilmiş olsaydı kırmızı; “Inner 7” (Kat 7) ‘ ye çizilmiş olsaydı, açık yeşil rengi alacaktı. ( İstenirse bu renkler yeniden düzenlenir).

Proteus Ares Çizim Alanına birçok segmentten oluşan track çizilmesi

Sitedeki Tüm elektronik dersler

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.