Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunlarının ek puanla girebileceği lisans bölümleri

Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunlarının ek puanla girebileceği lisans bölümleri, Aralık 2016 da çıkan kanuna göre meslek lisesi mezunları sınavsız geçiş hakkı, YGS den en az 150 puan almaları gerekiyor. Ayrıntılı bilgi için okumaya devam edin.

Aralık 2016 da çıkan kanuna göre meslek lisesi mezunları sınavsız geçiş hakkı ortadan kalktı. Meslek lisesinden mezun olan bir öğrenci 2 yıllık önlisans bölümlerini seçebilmeleri için YGS den en az 150 puan almaları gerekiyor. Lisans isteyen öğrenciler 180 puanı geçmeleri gerekiyor. Ayrıca puanların hesaplanması da şu şekilde olacak.

Anadolu İmam Hatip Lisesinden mezun olan öğrenciler, aşağıda belirtilen yükseköğretim lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve LYS/YGS puanlarına eklenmesiyle elde edilecek; ayrıca yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek puanlar eklenecektir. Ek puan 30.12.2012 tarihi itibariyle bir mesleğe yönelik program uygulayan  orta öğretim kurumlarından mezun olanlar için uygulanacaktır. Bu tarihten sonra kayıt olanlar için ek puan hesaplanmayacaktır.

anadolu imam hatip lisesi

Bu bilgiler OSYM sitesinden alınmıştır.

Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunlarının LYS puanına göre seçebileceği bölümler

ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ(TÜM ALANLAR)

Arap Dili ve Edebiyatı – DİL-3

Arapça Öğretmenliği – DİL-3

İlahiyat – TS-1

İslam Bilimleri – TS-1

İslam ve Din Bilimleri – TS-1

İslami İlimler – TS-1

Tüm adaylara başarılar dilerim.Siteye destek olursanız sevinirim.

Leave a Reply