Ağaçlar hakkında ilginç bilgiler ve bizim için ne kadar önemli olduğu

Her zaman teknoloji, internet ve web tasarımı bilgileri verirken, dünyada başka şeylerin de öenmli olduğunu unutmamak gerekir. Allahın bize verdiği en büyük nimetlerden biri, Ağaçlar. İnternetten derlediğim bu bilgiler ağaçlar hakkında ne kadar az bilgimiz olduğu ve az değer verdiğimiz olacaktır sanırım.

Ağaçlar hakkında 14 bilinmeyen gerçekler ve ilginç bilgiler:

*Ağaçlar besinlerinin % 90’ını atmosferden, % 10’unu topraktan alır.

*Yaşlanarak ölen ağaç yoktur. Ağaçları mikroplar, böcekler, insanlar, yangınlar ve doğal afetler öldürür. *Dünyada 20 bin çeşit ağaç türü vardır.

*Yaprakları hayvanlar ya da böcekler tarafından yenmeye başlanan ağaçlar sinyal göndererek diğer ağaçları tehlikeye karşı uyarır. Uyarılan ağaçlar salgıladıkları kimyasallarla sindirimi çok zor, lezzetsiz yapraklı ağaçlara dönüşür.

ağaçlar hakkında ilginç resimler

*Dünyada yaşayan en büyük canlı California Kızılağaç Ormanı‘nda bulunan “sequoia” ağacıdır. 30 katlı bir bina yüksekliğindeki bu ağaç tahminen 2756 ton ağırlığındadır.

*Olgunlaşan bir ağaç, bir fidana nazaran havayı temizlemede 70 kez daha etkindir. Yılda 1 tona yakın karbondioksidi absorbe edebilirler.

*Tek bir ağaç yılda 118 kilogram oksijen üretmektedir. Yani iki ağaç 4 kişilik bir ailenin bir yıllık oksijen ihtiyacını karşılamaktadır.

*Tek bir ağaç bir arabanın 4 bin kilometrede oluşturduğu karbon kirliliğini yok edebilme kapasitesindedir.

*Her bir insan yılda sadece kâğıt ihtiyacı için 10-15 yaşlarında yetişkin bir ağacı yok etmektedir. *Bir ağaç yılda 2 ton suyu çekerek su baskınlarını engellemektedir.

*Ağaçlar insan akciğerini tamamen etkileyecek toz partiküllerini havadan temizler.

*2012’den itibaren her birey 30 ağaç dikse global ısınmanın ortadan kalkacağı tespit edilmiştir.

*Bir ağaçtan yaklaşık 70 bin adet kurşunkalem yapılmaktadır. Bu sebeple yılda 82 bin ağaç kesilmektedir. *Bir bebek, tuvaletini haber verinceye kadar kullandığı çocuk bezleriyle 25 ağacın ölümüne sebep olmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.