Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin LGS başvurusu nasıl olacak?

Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin LGS başvurusu nasıl olacak? Başvuru için neler yapmak gerekir, sınava girmek zorunlu mu, kaç puan almak gerekir, sınavda maske kullanılacak mı, sınav online mı olacak, hangi okulda sınava gireceğim, sınava gireceğim okulu seçebiliyor muyum, sınavlar hangi tarihte olacak

Açık Öğretim Ortaokulu 2020 LGS liseye geçiş sınavı

MEB in yayınladığı SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA İLİŞKİN MERKEZÎ SINAV BAŞVURU VE UYGULAMA KILAVUZU na göre sınavla ilgili bilgiler paylaşıldı. Burada verilen bilgiler bu kılavuzda verilen bilgilerdir.

Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin Merkezî Sınav başvurusu, örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşımak ve öğrenim gördüğü okulun 8’inci sınıfında devam ediyor olmak şartıyla, Bakanlık tarafından yapılacaktır. Öğrencilerin, sınava katılma zorunluluğu bulunmayacaktır.

Başvuru işlemleri ve özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerle ilgili işlemler Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecektir. Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için uygulanacak sınav tedbir hizmetleri ile ilgili EK-2 formlarını düzenleyerek 22 Nisan 2020 tarihine kadar ÖDSGM’ye bildirecektir.

ÖDSGM nedir?

ÖDSGM, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü kelimelerinin kısatmasıdır.

Sınav ne zaman yapılacaktır?

Merkezî Sınav 20 Haziran 2020 Cumartesi günü, yurtiçi ve yurtdışında Türkiye saati ile birinci oturum 09:30’da, ikinci oturum 11:30’da yapılacaktır.

Sınav başvurusu nereden yapılacaktır, başvuru ücretli midir?

Merkezî Sınav başvuruları; yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler hariç, tüm 8’inci sınıf öğrencileri için Bakanlık tarafından merkezî olarak gerçekleştirilecektir. Başvurusu Bakanlık tarafından gerçekleştirilecek öğrencilerin sınav başvurusu için ayrıca bir işlem yapılmayacaktır. Başvurular ücretsizdir.

Sınava tüm öğrencilerin katılma zorunluluğu var mıdır?

Hayır, Sınava katılma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin LGS başvuru şartları nelerdir?

Örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşıyan ve öğrenim gördüğü okulun 8’inci sınıfına devam eden öğrenciler merkezî sınava başvurabilir.

  • Sınavsız öğrenci alan okul tercih edeceğim, sınava girmeli miyim?
    Hayır, sınavsız öğrenci alan okulları tercih edecek öğrencilerin bu sınava girmeleri zorunlu değildir.
  • Sınav yerimi nasıl öğreneceğim?
    Sınav giriş yerini, salonunu, sıra numaranı ve alacağın sınav tedbir hizmetini e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden sınav tarihinden en az 7 gün önce öğrenebileceksin.
  • Sınav giriş belgesi nereden alınacaktır?
    Fotoğraflı sınav giriş belgesi okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamdan alınıp onaylanarak sınav salonunda hazır bulundurulacaktır. Öğrenciler herhangi bir işlem yapmayacaktır.

Sınavla ilgili diğer sorular ve cevapları için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://odsgm.meb.gov.tr/www/sss.php

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.