Açık Kaynak Kodlu Yazılım İşletim Sistemi nedir?

By | 05 Ekim 2012

Açık Kaynak Kodlu Yazılım İşletim Sistemi nedir? open-source software, kısaca bilgi, ödev, hakkında

Açık Kaynak kodlu İşletim Sistemi

Açık kaynak yazılım (open-source software) veya açık kaynak kodlu yazılım, kaynak kodu isteyen herkese açık olan yazılımlardır. Bu tür yazılımların ayırt edici özelliği kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlamasıdır.

Açık kaynak kodlu yazılımlar, uyarlanabilir, sağlam, hızlı ve güvenlidir. Açık kaynak kod dünyası, yeni bir yazılım üretme biçimi, yeni iş modelleri sunmaktadır.

Programcılar yazılımları geliştirirken kullandıkları programlama dilleriyle kaynak dosyaları oluştururlar. Daha sonra derlemeli dillerde (C, C++, Java, Pascal) bu dosyayı derleyerek çalıştırılabilir hale çevirirler. Açık kaynaklı yazılım savunucuları her üretilen ve dağıtılan programla birlikte kaynak kodunun da dağıtılmasını savunurlar. Bu sayede geliştirme esnasında ve ilerde yeni sürümlerin ortaya çıkması esnasında daha çok sayıdagözün süzgecinden geçmiş, daha kaliteli bir yazılım çıktığını düşünürler.En iyi bilinen açık kaynak kodlu yazılımlar;Linux, Open Office, GNU, Debian‘dır.

Açık Kaynak Kodlu Yazılım İşletim Sistemi ve yazılımlar nerelerde kullanılır?

Açık kaynaklı yazılımlar, cep telefonu, saat gibi gömülü sistemlerden, süper bilgisayarlara, ev kullanıcılarından KOBİ’lere, kamu kurumlarından her türden okullara, tüm kurum ve bireylerin rahatça kullanabileceği, gereksinimlere göre basitleştirilebilen, sağlamlaştırılabilen, güçlendirilebilen yazılımlardır.

Açık kaynak kod yazılımlar, her alanda çözümler sunarak, yazılım tekellerine karşı tüketiciye seçenekler sunmaktadır. Almanya, İspanya, Meksika, Brezilya, Çin, Kore, Hindistan gibi birçok ülke, kamu kurumlarında açık kaynak kodlu yazılımlarının kullanımını benimsemiş ve bilgi toplumu stratejilerin bir parçası yapmışlardır. Avrupa Birliği, UNESCO, Dünya Bankası gibi kuruluşlar güvenlik ve tasarruf gibi gerekçelerle açık kaynak yazılımlarını önermektedir. Dünya üzerindeki hemen her ülke kendi gereksinimlerine göre açık kaynak kodlu bir Linux dağıtımı geliştirmiştir. Türkiye’de TÜBİTAK’ın girişimi ile bu yönde ULUDAĞ: Ulusal Dağıtım Projesi başlatılmış ve bir Linux dağıtımı olan Pardus Ulusal İşletim Sistemi hazırlanmıştır. Türkiye’de açık kaynak kod topluluğu 10 yılı aşkın bir süredir bulunmakta, Turkuaz, Gelecek Linux, İstanbulx, Boreas, Turkix gibi dağıtımlar ve başka açık kaynak kodlu yazılımlar ve uygulamalar geliştirilmekte, açık kaynak firmaları kurulmaktadır.

Açık kaynak işletim sistemi ile ilgili diğer yazılar ve sınav soruları için tıklayınız

3 thoughts on “Açık Kaynak Kodlu Yazılım İşletim Sistemi nedir?

  1. serkan oral

    ÇOK GÜZEL TESEKUR EDERİM ÇOK YARDIMCI OLDUNUZ

  2. serkan oral

    ÇOK GÜZEL TESEKUR EDERİM ÇOK YARDIMCI OLDUNUZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.