Access ile yapılmış örnekler

Access ile yapılmış örnekler

<

Microsoft Access, Microsoft firmasının Office paketi içerisinde çıkmaktadır.Küçük ölçekli uygulamalar için idealdir.Diğer Veritabanı yazılımları ile karşılaştıracak olursak daha ucuzdur.Ancak daha az güvenlidir.Tek bir tabloda 2gb a kadar bilgi saklayabilir.Aynı anda 255 bağlantıya izin verir.

Microsoft Access Raporlama sistemleri oldukça gelişmiştir.

JET veritabanı: Access tarafından kullanılan JET (Joint Engine Technology, Birleşik Motor Teknolojisi) sayesinde bir çok ortamla etkileşim haline geçebilir ve birden fazla kullanıcı veritabanında işlem yapabilir.Raporlama sistemleri oldukça gelişmiştir.Sihirbaz desteği kullanım kolaylığı sağlar.

Microsoft Access İçindeki Temel Nesneler

Tablo Sorgu Form Rapor Veri Erişim Sayfalar ıMakro Modüller

Microsoft Access Açılış Ekranı

Microsoft AccessBu ekran üzerinden “Boş veritabanı” sekmesi tıklanarak, istenilen isimde bir veri tabanı oluşturulabilir.Yeni veritabanı access üzerinden oluşturulabilineceği gibi dışarıdan veri de alınabilir.Bunun içinden sırasıyla;Dosya Dış veri al Al sekmeleri tıklanır.

Access programına girdiğimizde ilk gelen ekranda 3 ayrı seçenek bulunur. Yeni bir veritabanı oluşturmak istiyorsak bunlardan Boş veritabanı seçeneğini seçip Tamam düğmesine basılır. Daha sonra veritabanına bir dosya ismi vermemizi isteyen bir ekran gelir. Burada veritabanını hangi klasöre kaydedeceğimizi seçer ve dosya adı olarak da bir isim yazarız.

Örneğin dosya adı olarak öğrenci ismini verelim.

Açılan veritabanında şu bölümler bulunur :

 Tablolar : Veritabanının temel nesnesi tablolardır. Bilgilerin asıl tutulduğu yer tablodur. Diğer veritabanı nesneleri tablolar esas alınarak oluşturulur. Bir veritabanında birden çok tablo bulunabilir.

 Sorgular : Tablolardaki çok sayıda kayıt içerisinden istenilen kriterlere uyan kayıtları seçerek görebilmek için oluşturulan bir nesnedir.Formül işlemi yapılır.

 Formlar : Tablolara doğrudan bilgi girişi yapmak daha zor ve sıkıcı olabilir. Formlar tablolara bilgi girişini kolaylaştıran ve daha anlaşılır bir ekran görüntüsü ile çalışmayı sağlayan nesnelerdir. Paket programlardaki kullanıcı ara yüzü olarak düşünülebilir.

 Raporlar : Tablolardaki bilgileri kağıda dökebilmek için değişik şekillerde sayfa dizaynları oluşturmak için kullanılır.

 Makrolar : Veritabanında birden çok adımdan oluşan bir işlemin bir seferde yapılabilmesini sağlayan küçük program parçalarıdır.

 Modüller : Makrolar ile aynı amaca sahip olmakla birlikte Visual Basic programlama dili komutları ile yazılan küçük program parçalarıdır.

Access ile yapılmış örnekler

Benzinlik,  Kırtasiye ve Mobilya örneğini daha önce hotfile yüklemiştim. Şimdi bu dosyaları bulamadım. Bunun yerine başka örnekler yükledim.

İNDİR

yorumlarınızı yazabilirsiniz

Access Personel Bilgileri İlişkisel Veri Tabanı Örneği

Access Veri Tabanı Uygulama Öğrenci Veritabanı Örneği

You may also like...

1 Response

  1. Max dedi ki:

    Hello,first achievements for your pefnromarce edition DMCReally good I’m writing from ItalyI am fond of technics 1200 and I’d like to know some information about the Technics 1200 gold you received as a prize to the dmc!how many pairs are there? What are they made? I know that they are not on the market but that may have value?Amazing ..I searched for information but have not found anything .Thank you for your kindness.Valerio.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.