8 nanometre kalınlığında katlanabilir bellek üretildi

Exeter Üniversitesi bilim insanları, IBM ile ortak çalışma yürüterek grafen ve titanyum karışımı 8 nanometre kalınlığında, şeffaf ve bükülebilir bellek üretti. Teknoloji depolamada çığır açabilir.

Katlanabilir ya da bükülebilen akıllı telefon konsepti bir süredir teknoloji üreticileri tarafından üzerinden çalışılan bir konuydu. Samsung’un ilk bükülebilir telefonu bu yılın sonlarında piyasaya süreceğine dair dedikodular da vardı.

Bükülebilir teknolojiye eklenen son halka ise katlanabilir ve şeffaf bellekler olabilir.

Yapılan araştırma ve geliştirme sonucunda Exeter Üniversitesi bilim insanlar, grafen maddesini kullanarak katlanabilen yeni bir depolama belleği geliştirdiğini duyurdu. Grafen oksit ve titanyum oksit birleşimi bir materyalden elde edilen bellek, 0.00005 milimetre uzunluğa 8 nanometre kalınlığa sahip olacak.

Profesör Craciun, geleceğin bilişim ekonomisinde veri depolama teknolojisinin gelişiminin ana unsur olacağını belirtirken, çalışmalarının potansiyel olarak çok güçlü olduğunun altını çizdi.

Tek katmanlık altıgen şeklinde karbon atomlarının birleşmesi olan grafen sayesinde, veriler silikona göre 30 kat daha hızlı iletilirken sadece 5 nanosaniye içerisinde veri kaydedilebiliyor.

İlerleyen yıllarda depolama ve RAM bellekleri hızlandırmak için de kullanılması beklenen grafenin seri üretimde kullanıma geçememesinin sebebi ise maliyeti. Maliyet sorunu üzerine çalışan özellikle Samsung ve Huawei gibi öncü firmaların, bu sorun çözüldüğünde bükülebilir bellekleri kullanıma sunması bekleniyor.

Benzer Yazılar
Kontrol ve Veri İşaretleri Sıra, bellek modülümüze ait giriş ve çıkış işaretlerini incelemeye geldi. Modül
Yeni Zamlar Sonrasında, Aylık Enerji Faturalarınızda Tasarruf Yapmanızı Sağlayabilecek 5 ipucu Yeni yapılan zamlar sonrasında
Telefon alacak herkes uzun süre kullanmak ister ve çabuk arızalanmasını istemez. Bazen telefonlarımız çabuk bozuluyor
PlayStation 4 kullanıcılarının başı cihaza gelen bir mesaj ile dertte. Kullanıcıların belirttiğine göre mesajın içerisinde
Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un 11 Ekim tarihinde düzenleyeceği basın etkinliğiyle  birlikte yeni akıllı telefonu
Direct Metal Laser Sintering (DMLS) teknolojisi, 3D printer teknolojilerinde metal parça üretimini mümkün kılabilen bir
14 farklı ilde faaliyet gösteren Enerjisa, müşteri memnuniyeti odaklı yaklaştığı hizmet anlayışı ile tüm kullanıcılarında
Please follow and like us:
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir