3D Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır?

3d teknolojisi1838 yılında Sir Charles Wheatstone, görsel derinlik algısının sürecini ilk defa tanımladı; benzer, üst üste bindirilmiş iki görüntüden 3 farklı boyutu algılamak.

3D teknolojisi, Wheatstone’un kendi stereoskopunu geliştirip, sabit resimleri görüntülemek için kullandığı zamana göre çok daha ileride. Şimdi sinemalarda, hatta evlerimizde 3D teknolojisinin nimetlerinden faydalanabilmemiz mümkün.

Bazı insanlar için 3D görüntüleri görmek yeterli olabilir. Fakat bazıları, Avatar’ın nasıl oluşturulduğunu merak edebilir. Bu sorunun cevabı hem gayet basit hem de inanılmaz derecede karışık. Cevap, soruyu kime sorduğunuza ve konuyu nereden ele aldığınıza göre değişiyor.

3D görüntü nasıl oluşturulur? Polarite ve anaglif (buna değineceğiz) arasındaki farklar nelerdir ve 3D cihazlar için neler gereklidir? Yazımızda bu soruların cevabını arayıp, günümüz 3D teknolojisine biraz göz atacağız.

[ads15]

Stereoskopi

3D ya da “Stereoskopi”, beynimizin üçüncü bir boyutu nasıl algıladığına yapılmış bir atıf. Gözlerimiz, birbirleri arasında yaklaşık olarak 50 – 75 mm mesafeye sahip, yani her göz dış dünyayı biraz farklı bir açıdan görür. İnanmıyorsanız; elinize bir kalem, çubuk ya da herhangi ince bir şey alın, bir gözünüzü kapatıp bakın, sonra kapalı olanı açın diğerini kapatın.

İki taraftaki görüntü, küçük bir farklılık dışında birbirine çok benzer olmalı. Tıpkı resimdeki kadının kafasının arkasındaki çizgi gibi. Birbirinden çok az farklı olan bu iki görüntü beyne gider, ki bu noktada bu ufak farklılığı dengelemek için çok fazla geometrik işlem gücü gerekir. İşte iki resim arasındaki bu ufak farklılık, 3D denilen şeydir. Yani beynimiz, aynı şeyin iki farklı perspektifini alıp bu iki perspektifi dengeliyor.

Günümüz modern 3D teknolojisi de bu işlemi tekrarlamaya çalışıyor aslında. Bütün o 3D gözlükler ve projektörler, her bir gözün farklı perspektifler ile beslenmesini sağlamaya çalışıyor. Kolay, değil mi?

Evet, bir bakıma kolay. Beynin iki farklı görüntü arasındaki perspektif farkını algılaması, matematik ve geometri sayesinde tüm açıları algılayıp görüntüleri eşitlemesi kolay. Zor olan şey, bütün bunları kamera ile yapmak ve görüntüyü katletmeden her bir göz için farklı görüntüleri sağlamak.

KAYNAK: http://www.thgtr.com/genel/3d-teknolojisi-nedir-nasil-calisir/3d-teknolojisi-nedir-nasil-calisir

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.