3D Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışır?


3d teknolojisi1838 yılında Sir Charles Wheatstone, görsel derinlik algısının sürecini ilk defa tanımladı; benzer, üst üste bindirilmiş iki görüntüden 3 farklı boyutu algılamak.

3D teknolojisi, Wheatstone’un kendi stereoskopunu geliştirip, sabit resimleri görüntülemek için kullandığı zamana göre çok daha ileride. Şimdi sinemalarda, hatta evlerimizde 3D teknolojisinin nimetlerinden faydalanabilmemiz mümkün.

Bazı insanlar için 3D görüntüleri görmek yeterli olabilir. Fakat bazıları, Avatar’ın nasıl oluşturulduğunu merak edebilir. Bu sorunun cevabı hem gayet basit hem de inanılmaz derecede karışık. Cevap, soruyu kime sorduğunuza ve konuyu nereden ele aldığınıza göre değişiyor.

3D görüntü nasıl oluşturulur? Polarite ve anaglif (buna değineceğiz) arasındaki farklar nelerdir ve 3D cihazlar için neler gereklidir? Yazımızda bu soruların cevabını arayıp, günümüz 3D teknolojisine biraz göz atacağız.

[ads15]

Stereoskopi

3D ya da “Stereoskopi”, beynimizin üçüncü bir boyutu nasıl algıladığına yapılmış bir atıf. Gözlerimiz, birbirleri arasında yaklaşık olarak 50 – 75 mm mesafeye sahip, yani her göz dış dünyayı biraz farklı bir açıdan görür. İnanmıyorsanız; elinize bir kalem, çubuk ya da herhangi ince bir şey alın, bir gözünüzü kapatıp bakın, sonra kapalı olanı açın diğerini kapatın.

İki taraftaki görüntü, küçük bir farklılık dışında birbirine çok benzer olmalı. Tıpkı resimdeki kadının kafasının arkasındaki çizgi gibi. Birbirinden çok az farklı olan bu iki görüntü beyne gider, ki bu noktada bu ufak farklılığı dengelemek için çok fazla geometrik işlem gücü gerekir. İşte iki resim arasındaki bu ufak farklılık, 3D denilen şeydir. Yani beynimiz, aynı şeyin iki farklı perspektifini alıp bu iki perspektifi dengeliyor.

Günümüz modern 3D teknolojisi de bu işlemi tekrarlamaya çalışıyor aslında. Bütün o 3D gözlükler ve projektörler, her bir gözün farklı perspektifler ile beslenmesini sağlamaya çalışıyor. Kolay, değil mi?

Evet, bir bakıma kolay. Beynin iki farklı görüntü arasındaki perspektif farkını algılaması, matematik ve geometri sayesinde tüm açıları algılayıp görüntüleri eşitlemesi kolay. Zor olan şey, bütün bunları kamera ile yapmak ve görüntüyü katletmeden her bir göz için farklı görüntüleri sağlamak.

KAYNAK: http://www.thgtr.com/genel/3d-teknolojisi-nedir-nasil-calisir/3d-teknolojisi-nedir-nasil-calisir

Benzer Yazılar
MEB nın resmi web adresinde yayınlanan bilgilere göre direksiyon sınavında 4 defa başarısız olanlar için
Taşımacılık basit bir iş değildir. Her ne kadar ev eşyası ve ya farklı eşya taşımacılığı
13 Mart 2016 tarihi 2016 YGS Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarına, 14 Mart 2016 günü
2015 Best Free Magazine, News and Personel Blog WordPress Themes SmartLine WordPress Theme Smartline Demo 
Evde çocukların oyun oynarken veya anne babalarının haberi olmadan yaptıkları komik davranışlar ve yaramazlıkları  
Soru1.: Meslek Lisesi mezunları mühendis olabilir mi? Cevap:Meslek Lisesi mezunları Mühendislik Fakülteleri veya Teknoloji Fakülteleri´nin
Her zaman teknoloji, internet ve web tasarımı bilgileri verirken, dünyada başka şeylerin de öenmli olduğunu
Please follow and like us:
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir