Meslek Lisesi Mezunu Olmak ve Avantajları Neden Meslek Lisesi Tercih Etmeli

1. Anadolu teknik lisesi, teknik lise, Anadolu meslek lisesi, endüstri meslek lisesi ve kız meslek lisesi ile mesleki ve teknik eğitim merkezleri ve çok programlı liselerin bu okullarda uygulanan bölümlerinden mezun olanlar, 3795 sayılı Kanuna göre TEKNİSYEN unvanı ile istihdam edilirler.

Yorumlarda sıkça sorulan Çocuk gelişimi için ayrıntılı bilgi almak isteyenler burayı tıklasınlar.

Meslek lisesi öğrencilerine okurken 1000 tl maaş müjdesi haberi için tıklayınız.

2. Anadolu teknik lisesi ve Anadolu meslek lisesi mezunları, yabancı dille eğitim görmenin avantajlarına sahip olurlar. Anadolu Teknik Lisesi okuyan öğrenciler diğer normal liselerdeki öğrenciler gibi tüm kültür derslerini en iyi şekilde okulda alırlar. Bunun yanında da meslek bilgisi derslerini alırlar.

İş Garantili Meslekler hangileri?

meslek lisesi staj

3. Meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanlar, yükseköğretim kurumlarına girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına (LGS ve LYS) katılma hakkına sahiptirler. Meslekî ve teknik orta öğretim kurumları mezunları ayrıca, 4702 sayılı Kanun ile 2547 sayılı Kanunun 45’inci maddesinde yapılan değişiklik gereğince sınavsız olarak alanlarındaki meslek yüksekokulu programlarına girebilmektedirler.

Bu bölüm mezunları 3500 tl maaşla işe başlıyorlar

4. Öğrenci Lisans Yerleştirme Sınavı sonunda, Yükseköğretim Kurulunca belirlenen alanlarının devamı niteliğindeki yüksek öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda, LYS  puanları hesaplanırken diğer liselerden farklı olarak ek puan verilmektedir.

Sınavsız geçiş hakkında bilgi…

5.Yüksek öğretime devam etmeyenlerin iş bulmaları ve mesleklerinde ilerlemeleri daha kolay olmaktadır.

6. Kamu kurum ve kuruluşlarında branşlarında görev alan mezunları, genel lise mezunlarına göre bir üste derece ile başlarlar,
7. Öğretim süresi dört yıl olan meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarını bitirenlere 3308 sayılı kanuna göre Ustalık Belgesinin yetki ve sorumluluklarına sahip İŞ YERİ AÇMA BELGESİ verilir.

Not:İşyeri açma belgesi ve ustalık belgesi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

8. Meslekî ve teknik öğretim yapan okullarda eğitim görenler okul ve işyerlerinde iş eğitimi almış olmaları sebebiyle mesleğe yatkın olurlar ve meslek değiştirmek istemeleri halinde yeni mesleğe çok kısa zamanda intibak edebilirler.

9. Eğitimleri süresince iş hayatını yakından tanıyacaklarından kendi işyerlerini kurup çalıştırabilirler.

10. KPSS sınavlarında düz lise mezunları için girebilecekleri memur unvanlarına bakarsak, Tren memuru, hizmetli, ambar memuru gibi sınırlı sayıda ve düşük maaşlı yükselemeyecek bölümlerdir. Ama meslek lisesinden mezun olan bir kişi için KPSS başvuru kılavuzuna bakıldığında birçok istihdam yeri, daha fazla eleman sayısıyla beraber işe girme olanakları da yükselmiş oluyor.

İşletmelerde Meslek Eğitimi Gören Öğrenciler:

1. İşletmelerde meslek eğitimi süresince yaşlarına uygun asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret alırlar.

2. İşletmenin sağladığı diğer sosyal imkânlardan faydalanırlar.

3. Hastalık, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilirler.

4. Eğitimleri, süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumunca karşılanır,

5. Okul atölyelerin de bulunmayan eğitim aracı, makine ve teçhizatı işletmelerde görüp kullanma imkânına sahip olurlar.
6. Meslekî bilgi ve becerilerini işyerlerinde gerçek iş şartlarında geliştirirler. Öğrencilerin kendilerine olan güveni artar.

7. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu yeni iş alanlarına uygun programlarla, daha çok uygulama yaparak eğitilirler.

8. İşletmelerde branşalarına uygun yerlerde staj yaptıklarında ileride işe girerken bu işletmeleri deneyim veya referans olarak gösterebilirler. Buda öğrenci için bir avantajdır.

Bu bölüm mezunları 3500 tl maaşla işe başlıyorlar

Share Button

Comments
 1. Meyra

  Ben teknik lisesi son sinif muhasebe ve finansaman bolumu dis ticarwt dalindayim kpss puanim 64.55 tercih hakkim haziranda basliyor sizce tercihimi kullanayim mi yoksa universitede daha kapsamli mi ders goreyim cevaplerinizi bekliyorum tsk ederim

  • gazili18

   kendi dalınıza ait geçen yıllara ait atananların puanlarına bakın. Eğer daha yüksek kpss puanıyla atanabiliyorsan kpss ye tekrar girin derim. Üniversie mezunu olduğunda ise kendi dalında atamalar ve iş imkanlarını araştır. Üniversite uzun süreçtir. Eğer ben okurum diyorsan ve kendine güveniyorsan üniversitede okuyabilirsin. Ama unutma yine kpss ye gireceksin. İyi araştırman lazım. Daha geniş bilgiyi okulundaki rehber öğretmen sana verecektir diye düşünüyorum.

 2. Meyra

  Ya ben cok tedirginim ne yapacagim bana yardimci olur musunuz?

  • gazili18

   nasıl yardımcı olabilirim?

 3. Aytac

  Endustri meslek lisesi mezunuyum iki yillik yukek okul 2. Sınıfın ikinci doneminde biraktim okuluda dondurmadim ne yapmam gerek terkrar baslayip bitirmem icin tesekkur ederim.

  • 2 yıllık yüksek okulun öğrenci işleriyle görüşmen lazım
   teefon edip duruma göre üniversiteye git.

 4. Ismail

  Slm arkadaşlar ben 8 sınıf öğrenciyim
  Sizce meslek lisesinimi yada anadolu lisesinimi seçmeliyim

  • Öncelik iyi bir anadolu lisesidir her zaman. Ama puanın yetmeze kendi yeteneklerin doğrultusunda bir meslek lisesi daha iyi olacaktır. Ama yanlış meslek ya da sevmeyeceğin bir meslek seçme, hem gittiğin meslek lisesi öğretmenleri hem de sen zorlanırsın.

 5. Gizem

  Ben lise kimya teknolojisi bölümünden mezunum. Şuanda üniversitedede aynı bölümü okuyorum. Son yılım. İş açmak istiyorum ama neyle ilgili iş açacağımı yani hangi konuda iş açacağımı bilmiyorum. Bana kimya bölümünün hangi dallarda iş açabilir olduğu konusunda yardımcı olabilir misiniz.

  • kimya bölümü mezunlarının iş durumu hakkında bilgim yok. Lisede okurken az çok bilgi sahibi olmuşsundur.

 6. eda

  adalet bölümünü üniversite okumadan bu bölümde iş bulma imkanı varmıdır?
  (anadolu teknik lisesi ögrencisiyim)

  • Adalet alaınını bitirdikten sonra ; zabit katibi olarak adliyelerde memur olmak için kpss sınavında 70 puan üstü almanın dışında 3 dakikada yanlışsız 90 kelime klavye ile yazı yazmak gerekmekte ve mülakatta elenmemeniz gerekli. Zabit katibi olmanın özel şartlarında “Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak. (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarının dışında mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenecektir. )” vardır.
   Adalet alanını bitirdikten sonra ; İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) olabilmek için ise yine kpss sınavına girip 70 puan üstü almanız gerekli.

 7. Zehra

  Selamlar..meslek liselerinin geçiş hakkı ne ek puan durumu kapandımi lütfen cevap verir misiniz…

 8. Dilek

  Merhaba benim oglum lise biri bitirdi suan bolum olarakta ucak bakim ve teknik geldi. Ama Anadolu meslek lisesi ve teknik olan bolumu geldi. Teknik anadolu ucak bolumunu kacirdi arasindaki farklar nedir aceba yardim edermisiniz.

  • meslek lisesi olduğunda son sene 3 gün staj yapar ve genelde meslek dersleri ağırlıklı olur.
   teknik olduğunda ise meslek dersleri de olur, yazın staj yapar ve kültür derslerini de görür ve üniversiteye yöneliktir.

ADD YOUR COMMENT