Meslek Lisesi Mezunu Olmak ve Avantajları Neden Meslek Lisesi Tercih Etmeli

Web Tasarım Php Asp.Net Teknoloji Güncel

Web Tasarımı ve Programlama

Meslek Lisesi Mezunu Olmak ve Avantajları Neden Meslek Lisesi Tercih Etmeli

1. Anadolu teknik lisesi, teknik lise, Anadolu meslek lisesi, endüstri meslek lisesi ve kız meslek lisesi ile mesleki ve teknik eğitim merkezleri ve çok programlı liselerin bu okullarda uygulanan bölümlerinden mezun olanlar, 3795 sayılı Kanuna göre TEKNİSYEN unvanı ile istihdam edilirler.

Yorumlarda sıkça sorulan Çocuk gelişimi için ayrıntılı bilgi almak isteyenler burayı tıklasınlar.

2. Anadolu teknik lisesi ve Anadolu meslek lisesi mezunları, yabancı dille eğitim görmenin avantajlarına sahip olurlar. Anadolu Teknik Lisesi okuyan öğrenciler diğer normal liselerdeki öğrenciler gibi tüm kültür derslerini en iyi şekilde okulda alırlar. Bunun yanında da meslek bilgisi derslerini alırlar.

İş Garantili Meslekler hangileri?

meslek lisesi staj

3. Meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanlar, yükseköğretim kurumlarına girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına (LGS ve LYS) katılma hakkına sahiptirler. Meslekî ve teknik orta öğretim kurumları mezunları ayrıca, 4702 sayılı Kanun ile 2547 sayılı Kanunun 45’inci maddesinde yapılan değişiklik gereğince sınavsız olarak alanlarındaki meslek yüksekokulu programlarına girebilmektedirler.

Bu bölüm mezunları 3500 tl maaşla işe başlıyorlar

4. Öğrenci Lisans Yerleştirme Sınavı sonunda, Yükseköğretim Kurulunca belirlenen alanlarının devamı niteliğindeki yüksek öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda, LYS  puanları hesaplanırken diğer liselerden farklı olarak ek puan verilmektedir.

Sınavsız geçiş hakkında bilgi…

5.Yüksek öğretime devam etmeyenlerin iş bulmaları ve mesleklerinde ilerlemeleri daha kolay olmaktadır.

6. Kamu kurum ve kuruluşlarında branşlarında görev alan mezunları, genel lise mezunlarına göre bir üste derece ile başlarlar,
7. Öğretim süresi dört yıl olan meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarını bitirenlere 3308 sayılı kanuna göre Ustalık Belgesinin yetki ve sorumluluklarına sahip İŞ YERİ AÇMA BELGESİ verilir.

Not:İşyeri açma belgesi ve ustalık belgesi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

8. Meslekî ve teknik öğretim yapan okullarda eğitim görenler okul ve işyerlerinde iş eğitimi almış olmaları sebebiyle mesleğe yatkın olurlar ve meslek değiştirmek istemeleri halinde yeni mesleğe çok kısa zamanda intibak edebilirler.

9. Eğitimleri süresince iş hayatını yakından tanıyacaklarından kendi işyerlerini kurup çalıştırabilirler.

10. KPSS sınavlarında düz lise mezunları için girebilecekleri memur unvanlarına bakarsak, Tren memuru, hizmetli, ambar memuru gibi sınırlı sayıda ve düşük maaşlı yükselemeyecek bölümlerdir. Ama meslek lisesinden mezun olan bir kişi için KPSS başvuru kılavuzuna bakıldığında birçok istihdam yeri, daha fazla eleman sayısıyla beraber işe girme olanakları da yükselmiş oluyor.

İşletmelerde Meslek Eğitimi Gören Öğrenciler:

1. İşletmelerde meslek eğitimi süresince yaşlarına uygun asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret alırlar.

2. İşletmenin sağladığı diğer sosyal imkânlardan faydalanırlar.

3. Hastalık, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilirler.

4. Eğitimleri, süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumunca karşılanır,

5. Okul atölyelerin de bulunmayan eğitim aracı, makine ve teçhizatı işletmelerde görüp kullanma imkânına sahip olurlar.
6. Meslekî bilgi ve becerilerini işyerlerinde gerçek iş şartlarında geliştirirler. Öğrencilerin kendilerine olan güveni artar.

7. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu yeni iş alanlarına uygun programlarla, daha çok uygulama yaparak eğitilirler.

8. İşletmelerde branşalarına uygun yerlerde staj yaptıklarında ileride işe girerken bu işletmeleri deneyim veya referans olarak gösterebilirler. Buda öğrenci için bir avantajdır.

Share Button

Rastgele Yazılar

İlginizi Çekebilir

147 Comments

Add a Comment
 1. iyi günler seneye liseye gidecegim sizce anadolu meslege gidip te oyunculuk yada grafik tasarim bolumunu okusam sizce iyi bir işim olurmu ve bu bolumden yuksekokul mezunu olup ta kesin is sahibi olabilirmiyim

  1. Dalgami seviyorsun burda meslek sahibi oluyorsun ne oyunculuğu.

  2. Dalgami geciyorsun burda meslek sahibi oluyorsun ne oyunculuğu.

 2. ARKADAŞLAR BEN MELEK LİSESİNDE MAKİNA RESSAMLIĞINI OKUYORUM İNANIN DİYER LİSELERDEN ÇOK FARKLI VE ZEVKLİ GELECEĞİ PARLAK Bİ OKUL BENCE MÜHENDİSLİK FELAN OKURSANIZ

 3. Merhaba ben meslek lisesi elektrik elektronik bölümü mezunuyum açıktan üniversite okumak istiyorum fakat sınava girmedim.açık öğretime yazilabilirmi mezunu tesekkurler

  1. Bildiğim kadarıyla açıktan ünivrsite de olsa sınava girmen gerekiyor.

 4. Arkadaşlar ben bu sene meslek lisesine gidicem ama bölümünde bir türlü karar veremiyorum sizce hangi bölümü seçmeliyim

  1. gideceğin meslek lisesinde hangi bölümler varsa, 9. sınıfı okurken gez, incele ve karar ver. Annem babam bu bölümü istiyor diye sevmediğin bir bölüm seçme. Benden tavsiye.

 5. benim kızım iyi bir anadolulisesi kazanamadı meslek lisesin de hangi bölümü seçeceyimi bilmiyorum bilen varmı zevkli ve işbulması kolay olan bi meslek biliyomusunuz

  1. okul öncesi bölümünü tavsiye edebilirim. iş bulması kolay bir bölüm.
   sizin göndereceğiniz meslek lisesinin de diğer bölümlerini incelemenizi tavsiye ederim. zaten bölüm seçme meslek liselerinde 10. sınıfta oluyor. o zamana kadar bir fikir oluşur.

  2. teşekkürler…

 6. Selamın aleyküm 2016-2017 eğitim öğretim yılında sınavsız geçiş duruyor değil mi 2 yıllık

  1. sınavsız geçiş hala devam ediyor.
   seneye ne olur ne karar alınır zaman gösterir

 7. merhaba 2016-2018 eğitim öğretim yılında sınavsız geçiş duruyor değil mi 2 yıllık simdiden tesekkurler:D

  1. sınavsız geçişler şimdilik devam ediyor

 8. Ben okuyorum çok fena kafası var ap

 9. S.a. arkadaşlar ben meslek lisesi muhasebe ve finansman mezunuyum ve şuanda deniz ve liman işletmeciliği 2 yıllık ünv. Okuyorum devam mı edeyim yoksa bırakıp iş hayatınamı atılayım yardımlarınızı bekliyorum.

 10. Merhaba ben meslek lisesi yiyecek İçecek hizmetleri mutfak dalindan mevzunum is yeri acma belgem ustalik belgemle birlikte var usta öğreticilik belgesinede sahibim neler yapabilirim acaba ?

  1. nasıl birşey yamak istediğinizi anlamadım.
   elinizdeki belgeler zaten ne yapacağınız hakkında bilgi veriyor gibi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Tasarımı, Asp.Net, PHP Eğitim Dersleri, Teknoloji Haberleri Frontier Theme